Поврзи се со нас

Популарно.мк

ЕКСПЕРТИТЕ ПОРАЧУВААТ: Почнете го денот со парче торта!

Занимливости

ЕКСПЕРТИТЕ ПОРАЧУВААТ: Почнете го денот со парче торта!

Додека повеќето нутриционисти не советуваат рано наутро да каснеме житарки, омлет или овошје, Лиз Москоу вели да го почнеме денот со – торта.

Таа тврди дека со торта (едно парче од средна големина) за појадок, најлесно се согоруваат калориите, оти наутро метаболизмот ни работи „најбрзо“ и цел ден е пред нас. Така, имаме доволно за преработка на тоа парче тортата, а и желбата за нешто слатко ќе ни биде задоволена.

Многу други податоци пак, говорат дека чоколадото го зајакнува мозокот и ни помага подобро да се концентрираме.

Сепак, без претерување, се си има мерка.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.