//
Следи нѐ
To Top

Лавата од хавајскиот вулкан Килауеа го разбранува Тихиот Океан

Вулканот Килауеа е активен вулкан што се наоѓа на Хаваите и е најактивен од петте вулкани што го сочинуваат овој остров.

Снимките што доаѓаат од Хаваите навистина се неверојатни, а погледот на „водопадот“ од лава ќе Ве остави без здив. „Водопадот“ се формира во хавајскиот национален вулкански парк откако дел од земјата се одрони на 31 декември 2016 година.

реклама

Снимателот и фотограф Ворен Финц го регистрира ова неверојатно случување.

-Ова е едно од убедливо најфасцинантните случувања во кои сум присуствувал во овие десет години колку што фотографирам лава, рече Финц за „Нејшенел џеографик“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 4, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 4, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 4, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: