//
Следи нѐ
To Top

Лавата од хавајскиот вулкан Килауеа го разбранува Тихиот Океан

Вулканот Килауеа е активен вулкан што се наоѓа на Хаваите и е најактивен од петте вулкани што го сочинуваат овој остров.

Снимките што доаѓаат од Хаваите навистина се неверојатни, а погледот на „водопадот“ од лава ќе Ве остави без здив. „Водопадот“ се формира во хавајскиот национален вулкански парк откако дел од земјата се одрони на 31 декември 2016 година.

реклама

Снимателот и фотограф Ворен Финц го регистрира ова неверојатно случување.

-Ова е едно од убедливо најфасцинантните случувања во кои сум присуствувал во овие десет години колку што фотографирам лава, рече Финц за „Нејшенел џеографик“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: