//
Следи нѐ
To Top

Најбогатите луѓе во светот имаат една заедничка работа

Томас Корли пет години ги проучувал најбогатите луѓе во светот за да открие дали имаат некои заеднички карактеристики и заклучи дека сите ги одбегнуваат истиот тип на луѓе – песимистите.

– Милионерите многу внимаваат на тоа со какви луѓе се опкружени, успешен си толку колку се успешни и луѓето околу тебе. Затоа богаташите секогаш се дружат со луѓето кои се оптимисти, кои имаат ентузијазам и амбиции и кои секогаш позитивно гледаат во животот, напиша во неговата книга „Change Your Habits, Change Your Life“.

реклама

Од испитаниците, 86 отсто рекле дека се дружат со други успешни лица кои секогаш размислуваат за тоа како да постигнат нешто повеќе и дека ги одбегнуваат негативните личност, „токсичните“ луѓе.

– Долгорочниот успех е можен само ако позитивно гледате на својата околина, заклучи тој.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 7, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 7, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 7, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: