//
Следи нѐ
To Top

Додека Европа оди на југ, Австријците летуваат дома

Цела Европа важи за безбедна туристичка дестинација, а исклучок е Косово, пишува виенскиот дневник „Кронен цајтунг“, повикувајќи се на „Травел риск мап“.

Весникот наведува дека туристите при избор на дестинација ги земаат предвид стравот од терористи, високата стапка на криминал и условите за медицинска заштита, а согласно ова во моментов Австрија е исклучително посакувана дестинација.

реклама

Во Австрија, според весникот, секогаш расте бројот на домашни туристи, па така статистиката бележи дека мината година 87 отсто од Австријците најмалку еден одмор го поминуваат во својата земја.

Како особено безбедни дестинации се споменуваат и Словенија, Швајцарија, Луксембург, Норвешка, Данска, Шведска и Финска, но и Гренлад и Исланд.

Весникот наведувува дека незначителен безбедносен ризик има во Австралија, Нов Зеланд, Кина, Јапонија, САД и Канада, како и во деловите на Јужна Америка, додека сосема небезбедно е во Африка и на Блискиот Исток.

Екстремно голем ризик има во Авганистан, Сирија, Сомалија, Мали, Ирак и Јемен. Министерството за надворешни работи на Австрија на својот сајт има предупредувања за многу држави, а пред се за Авганистан, Ирак, Јемен, Либија, Мали, Мавританија, Нигерија, Сомалија, Јужен Судан, Сирија и Централноафриканската Република.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 10, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 10, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 10, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: