//
Следи нѐ
To Top

Дали знаете што значат имињата на овие главни градови во светот?

Откријте ги интересните значења на неколку главни градови во светот.

1. Амстердам оригинално е изграден на брана (eng.dam) на реката Амстел, по што го добил името.

реклама

2. Буквален превод на името Абу Даби е „газелин татко“ (Обединети Арапски Емирати), а името на најголемиот град во земјата – Дубаи на арапски значи „мал скакулец“.

3. Сингапур го нарекуваат град на лавот затоа што „синга“ значи „лав“, а „пура“ означува „град“.

4. Пекинг е „главен град на северот“, затоа што доаѓа од кинескиот збор „bej“ (север) и „jing“ (главен град).

5. Иако Саудиска Арабија е земја со многу песочни дини, името на нејзиниот главен град Ријад потекнува од зборот „rawdah“ што значи „ливада“.

6. Праведни (добри) ветрови е превод на шпанското име Буенос Аирес.

7. Името на градот Виена потекнува од келтскиот збор „windo“, што значи светло, односно бело.

8. Животот во главниот град на Чешка е забразан. Тоа го докажува и неговото име „Praha“, што на чешки знаи „(за)брз(ан)“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 11, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 11, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 11, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: