//
Следи нѐ
To Top

Почна големиот карневал во Венеција

Карневалот што синоќа почна во Венеција опфаќа бал под маски, парада на гондоли, избор на кралица на карневалот и други манифестации.

Карневалот ќе трае до 28 февруари, а градските власти подготвија 140 културни настани за деца и возрасни, вклучително концерти и изложби во 40 палати, цркви и музеи.

реклама

Карневало се одвива под засилени безбедносни мерки, а припадници на антитерористичките сили се распоредени на клучни и историски точки во центарот на градот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Сцена

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: