//
Следи нѐ
To Top

Недостигот на сон го слабее имунитетот

Истражувањето спроведено во САД на Универзитетот во Вашингтон, го поврзува недостигот на сонот со поголеми изгледи за послаба функција на имунолошкиот систем, пренесуваат медиумите. 

Наодите објавени во стручното списание Sleep се добиени со следење на 11 двојки близнаци, на просечна возраст од 43 години.

реклама

Се покажало дека во случаи кога еден од близнаците редовно спиел значително помалку од вториот, тој имал послаб имунитет.

Тоа посебно било изразено преку редуцираната активност на белите крвни зрнца. Претходните студии веќе укажале на поголем ризик за настинка кај лица кои не спијат доволно.

Податоците добиени во САД сугерираат дека просечното траење на сонот во последните сто години се намалил за 1,5 до 2 часа.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 13, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 13, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 13, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: