//
Следи нѐ
To Top

ИСТРАЖУВАЊЕ: Првородените деца се попаметни од помладите браќа и сестри

Економистите од Универзитетот во Единбург заклучија дека најстарите деца постигнуваат подобри резултати на тестови за интелигенција од своите помлади браќа и сестри. 

Истражувачите сметаат дека тоа значи дека првородените деца добиваат ментални стимулации од своите родители.

реклама

Студијата објавена во списанието „Journal of Human Resources“ би можела да објасни зошто досегашните истражувања претежно доаѓале до заклучок дека најстарите деца во семејството подоцна добиваат и поголема плата и подобро образование од помалите.

Во студијата е следен животниот пат на пет илјади деца на различни возрасти, од штотуку родени до 14-годишни, а предвид се земени нивното потекло и економските услови на нивните семејства.

Децата на секои две години решавале задачи во кои се оценувани нивните вештини на читање и сликање, а научниците утврдиле дека разликите во надареноста и интелигенцијата на децата можат да се поврзат со различното поставување на родителите кон своите потомци.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 18, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 18, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 18, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: