//
Следи нѐ
To Top

Овие глетки се толку убави што претставуваат опасност за возачите

Исланд минатата година го посетиле голем број туристи од САД, повеќе од вкупниот број жители на оваа земја.

Природниот феномен кој моментално може да се види во северна Европа фасцинира многумина, но некои за малку ќе се здобиеја со тешки повреди поради него.

реклама

Во југоисточниот дел на Исланд пред десет дена полицијата запре двајца возачи од странски земји, бидејќи чудно возеле на автопатот. Полицијата, која била уверена дека возачите биле под дејство на алкохол многу се изненадила кога сфатила дека алкохолот нема никаква поврзаност со тоа, туку дека за се е „виновна“ поларната светлина.

Светлината толку многу ги фасцинирала возачите, што во еден момент тие престанувале да обрнуваат внимание на патот и почнале да гледаат во небото.

Поради зголемениот број туристи, полицијата на автопатот често се соочува со неодговорно однесување на возачи, кои ги оставаат своите возила сред автопатот за да ја гледаат аурора.

Последните неколку години благодарение на евтините летови, туристите го открија Исланд и секоја година го посетуваат во се поголем број.

Сите го обожуваат Исланд, а вулканите, гејзерите и глетките на китовите станаа само некои од незаобиколивите туристички атракции. Нови убавини за разгледување има буквално на секој чекор.

Токму големото количество убавина доведува до неодговорно однесување на поединци, па ако веќе се подготвувате да патувате за Исланд пред уживањето во природните убавини треба да најдете безбедно место за паркирање.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 22, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 22, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 22, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: