Поврзи се со нас

Популарно.мк

ЧУДА НА ПРИРОДАТА: Овие места изгледаат како да не се од овој свет (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Магазин

ЧУДА НА ПРИРОДАТА: Овие места изгледаат како да не се од овој свет (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Азија има мошне вкусна кујна, неверојатни градби и архитектура, но и природни убавини, кои секој сериозен светски патник треба да ги види барем еднаш во животот.

Врзете ги појасите, полетуваме!

Кинеските планини во бои на виножитото

Шесте планини на геолошкиот парк Џанг Данси во Кина од 2010 година се наоѓаат на списокот на светското наследство на УНЕСКО. Тие настанале пред неколку милиони години со поместувањето на тектонски плочи, а природата со текот на времето создала неверојатни сцени во боите на виножитото.

Највисокиот слатководен систем во Непал

Искачувањето на Монт Еверест е неверојатно искуство, но не е за секого. Наместо тоа уживајте во прекрасниот поглед на шесте глечерски езера на планината Гокјо Ри (5357 метри), кои има тиркизна боја. Тие опфаќат околу десет километри и се сметаат за највисок слатководен систем во светот.

„Брдо на чоколадите“ на Филипините

Задолжително посетето го и националниот геолошки споменик  на Филипините – чоколадното брдо на островот Бохол. На педесетина квадратни километри се наоѓаат нешто повеќе од 1.700 брда, кои настанале со ерозијата на карпите, а препознатливата боја на чоколадо ја имаат во времето на суша.

Камелеонски езера во Индонезија

Планината Келимуту на островот Флорес во Индонезија ја китат три кратерски езера кои ја менуваат бојата во согласност со годишните времиња, временските услови и составот на минералите. Токму затоа геолозите им препишале камелеонски карактеристики, па никогаш не знаете што ќе затекнете кога ќе се искачите до нив.

Монументална пештера во Виетнам

Се претпоставува дека Сон Џунг, која е на границата меѓу Виетнам и Лаос е најголема пештера на светот. Таа е долга околу 6,5 километри, а висока околу 200 метри. Толку многу е голема што во неа може да се изгубите, па треба да ја посетите со професионален водич.

Водопади на границата на Кина и Виетнам

На границата на САД и Канада се наоѓаат Нијагарините водопади, а ништо помалку импресивни не се Так Бан Гиок на границата меѓу Кина и Виетнам. Тие се опкружени со фасцинантно зеленило и карпи, благодарение на што ќе видите сцени за паметење.

Геотермални извори во Јапонија

Љубителите на геотермалните извори секако би требало да го посетат северниот остров Хокаидо, поточно долината Џигоку, каде ги има во голем број.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг

Трендинг

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.