//
Следи нѐ
To Top

СКРИЕН, НО ОПАСЕН: Овој остров привлекува илјадници туристи годишно

Островот Мариета настанал поради вулкански активности пред неколку илјади години во близина на мексиканскиот брег. Од градот Пуерто Ваљарта е оддалечен околу еден час возење со чамец.

Најголемата туристичка атракција е скриена плажа, до која може да се дојде со пливање преку тунел долг 50 метри.

реклама

Песокот е многу мек, водата пријатна за капење, а во близина се наоѓаат и неколку корални гребени, каде аматерските нуркачи  сакаат да истражуваат.

Поради својата убавина е голема туристичка атракција, а со оглед на тоа дека е изолирана главно ја посетуваат само двојки. Затоа не е чудно што го носи прекарот „плажа на љубовта“.

Сепак, нејзиното потекло нема никаква врска со љубовта. Владата на Мексико на островот изведуваше експерименти во текот на Првата светска војна. Поточно експериментирање на најефикасните оружја во тоа време.

Детонациите предизвикале голема дупка над „плажата на љубовта“, а се верува дека островот е полн со неексплодирани експлозивни направи, па не се препорачува истражување по диви патеки.

Островот е многу богат со флора и фауна, поради тоа овој простор е заштитен и прогласен за национален парк во ’60-те години од минатиот век.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 24, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 24, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 24, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: