//
Следи нѐ
To Top

Десетте најдобри плажи во светот за 2017 година се….

Сајтот „Трип Адвајсор“ го објави списокот на најубави плажи во светот заради што вашиот одмор годинава може да изгледа како сте во рајот. Плажите се избрани врз основа на гласовите на туристите.

На прво место се наоѓа плажата „Баја до Санчо“, во бразилскиот архипелаг Фернандо де Нороња. Туристите таму се привлечени од кристално чистата вода што е идеална за нуркање на песочните плажи.

реклама

Плажата „Грејс“, на островите Туркс и Каикос, се најде на второ место. Туристите истакнуваат дека таму се привлечени од неверојатната боја на водата и празната плажа.

На листата се и неизбежните Карибите. Плажата Игл, во Аруба, ги привлекува туристите со белиот песок и тиркизното море.

Плажата Рај или како што на Куба ја нарекуваат Параисо, во местото Кајо Ларго дел Сур, се најде на четврто место. Луѓето кои сакат одмор без врева и голем број луѓе, на оваа плажа ќе уживаат затоа што е оддалечена од населбите и нуди вистинско природно задоволство.

Оние, пак, кои сакаат забава треба да одат на плажата Сиеста, на Флорида. Таму има колиби каде може да се јаде, има простор за одбојка, игралиште и соби за одмор.

Во Топ 10 се наојде и Ла Конча, во Шпанија, Норте, во Мексико, Радханагар во Индија, Елафониси во Грција и Галапагос во Пуерто Ајора на Галапагос.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 28, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 28, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 28, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: