//
Следи нѐ
To Top

ТРАДИЦИЈА ВО ЧИКАГО: На Денот на Свети Патрик реката се бои во зелена боја (ВИДЕО)

Прославата на Денот на Свети Патрик е традиција стара повеќе од илјада години, а се слави на 17 март, најмногу во Ирска.

На тој ден реката во Чикаго традиционално се бои во зелено, што е традиционалната боја на овој празник.

реклама

Реката останува обоена од шест до 12 часа, а потоа постепено се враќа во првобитната состојба.

„Реката станува зелена со малку ирска магија, а многу портокалова боја“ е позната тајна, која секоја година ја откриваат Ирците во Чикаго.

Како изгледа боењето на реката погледнете во видеото.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијамарт 14, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијамарт 14, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијамарт 14, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: