Поврзи се со нас

Популарно.мк

ТРАДИЦИЈА ВО ЧИКАГО: На Денот на Свети Патрик реката се бои во зелена боја (ВИДЕО)

Занимливости

ТРАДИЦИЈА ВО ЧИКАГО: На Денот на Свети Патрик реката се бои во зелена боја (ВИДЕО)

Прославата на Денот на Свети Патрик е традиција стара повеќе од илјада години, а се слави на 17 март, најмногу во Ирска.

На тој ден реката во Чикаго традиционално се бои во зелено, што е традиционалната боја на овој празник.

Реката останува обоена од шест до 12 часа, а потоа постепено се враќа во првобитната состојба.

„Реката станува зелена со малку ирска магија, а многу портокалова боја“ е позната тајна, која секоја година ја откриваат Ирците во Чикаго.

Како изгледа боењето на реката погледнете во видеото.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.