//
Следи нѐ
To Top

Фејсбук им забрани на вработените да ја користат базата со лични податоци

„Фејсбук“ им забрани на програмерите да ги користат бројните лични податоци на нејзините корисници што ги поседува компанијата.

Забраната го опфаќа и следењето активисти и демонстранти, стои во денешното соопштение на „Фејсбук“.

реклама

Минатата есен Американската унија за граѓански слободи обвини дека „Фејсбук“ и „Инстаграм“ и давале податоци на компанијата „Џиофидија”, која се занимава со производство на уреди за надзор наменети за безбедносните органи.

Со новата забрана програмерите се должни да ги штитат информациите добиени од Фејсбук, заради превенција од неовластена употреба или објавување на лични податоци.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Интернет

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: