Поврзи се со нас

Популарно.мк

Хуманитарна трка за децата со Даунов синдром

Останато

Хуманитарна трка за децата со Даунов синдром

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром во организација на Мечувалечки Клуб Ескрим се организира третата по ред Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром во сабота, 18.03.2017, во 11.00 часот во Градски парк, пред Школка.

Трката е отворена за сите наши хумани граѓани, но ќе учествуваат и децата со Даунов синдром и нивните семејства.

Со овој настан се цели кон подигање на свеста за овие прекрасни личности, да се поттикнат и останатите спортски клубови да ги отворат вратите за децата со Даунов синдром, да ги вклучат во спортот и да им се обезбеди еднаков пристап до него како и за редовните деца.

Се покануваат сите да се приклучат на оваа трка.

Заинтересираните можат да се пријават на http://www.smartrace.club/ или 30 минути пред почетокот на самата трка. Средствата собрани од овој настан ќе бидат наменети за едногодишно бесплатно спортување на децата.

Да трчаме за децата со Даунов синдром!

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Останато

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.