//
Следи нѐ
To Top

Етерични масла што ги ублажуваат симптомите на настинка

Маслата од еукалиптус, оригано, босилек, чајно дрво и нане благотворно делуваат при настинката и грипот и поради тоа се препорачуваат за инхалација  или како составен дел на спрејовите за носната празнина. 

Овие масла се многу концентрирани и не е препорачливо да се користат доколку не се разредени со вода.

реклама

За инхалација при настинка (за возрасни лица) може да се додадат 5-10 капки масло во еден литар топла вода, и потоа да се вдишува пареата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Ви препорачуваме

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: