Следи нѐ
To Top

НАСМЕВКИ НА НИВНИТЕ ЛИЦА: Во Градски парк се трчаше за децата со Даунов синдром (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Стотици луѓе ги обелоденија насмевките на децата со Даунов синдром за време на хуманитарната трка организирана од Мечувалечки Клуб Ескрим во саботата во Градски парк, Скопје. Поддршката која беше дадена нема да остане незаборавена.

Пред сите присутни децата со Даунов синдром пренесоа една порака – „И ние го можеме истото како и сите!“. Тие тоа го докажаа за време на трката.

реклама

Се повикуваат сите граѓани да го зголемат своето разбирање за лицата кои страдаат со Даунов синдром за да се оттргне негативната перцепција која постои за нив.

1 (5) 1 (13) 1 (2) 1 (16) 1 (19) 1 (20)
<
>

Со трката се целеше кон поттикнување на останатите спортски клубови и други организации да ги отворат вратите за децата со Даунов синдром, да ги вклучат во спортот и во општеството и да им се обезбеди еднаков пристап како за сите. Инклузијата како сегмент кој што се разви со помош на хуманитарната трка веќе дава исклучителни резултати во нивниот живот.

Децата ќе можат да спортуваат, да другаруваат и да се радуваат цела година со помош на собраните средства.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

 • Во Скопје викендов 33 сообраќајки, повредени 12 лица

  Петнаесет лица биле полесно повредени во 12 од вкупно 33 сообраќајки регистрирани во текот на изминатите четири дена на подрачјето на...

  Информативна Редакцијамарт 20, 2017
 • Најстудено во Берово и во Скопје

  Најстудено изутринава во седум часот беше во Берово и во Скопје Петровец, каде што се измерени минус шест степени Целзиусови, по...

  Информативна Редакцијамарт 20, 2017
 • Најмногу снег во Лазарополе и Маврово

  Изутринава снег со послаб интензитет паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Ноќеска врнежи од слаб снег имаше во северните делови, соопшти Управата...

  Информативна Редакцијамарт 20, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.