//
Следи нѐ
To Top

Зошто пасошите постојат само во четири бои?

Пасошите во целиот свет пристигнуваат во многу нијанси, но во само четири основни бои – сина, црвена, зелена и црна.

Како што јави Бизнис инсајдер, постојат неколку причини за тоа:

реклама

Сини – Се верува дека оваа боја ја избираат „новата лига“ на нации, која ги вклучува: Индија, САД и Канада и јужноамериканските држави, како и Австралија.

Црвени – Црвената боја се поврзува за комунизмот и за „источниот блок“, па оваа боја и натаму ја имаат земјите кои имаат комунистичко минато – Кина, Србија, Летонија и други.

Зелена – Во овој случај религијата има клучен збор. Зелената се врзува за муслиманскиот свет, па земјите како што се Саудиска Арабија и Пакистан ја избираат оваа боја, додека африканските нации како што се Нигерија и Сенегал имаат вакви пасоши поради припадноста на Економската заедница на западноафриканските држави, чија заштитна боја е зелената.

Црна – Оваа боја најмалку се користи, а освен африканските пасоши на Замбија и Ангола, познат е и новозеландскиот пасош, затоа што црната е национална боја.

Како што се истакнува, САД ги „тестирале“ сите четири бои, додека Канада имаше привремени „бели пасоши“, а причината беше техничката – најлесно било да се набават такви примероци.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијамарт 28, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијамарт 28, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијамарт 28, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: