//
Следи нѐ
To Top

Нова победа на младата македонска фудбалска репрезентација

Младата репрезентација на Македонија за играчи до 21 година ја победи Бугарија со 1:0.

Во пријателски натпревар одигран попладнево на тренинг центарот „Петар Милошевски“ крај ФФМ, во Скопје, избраниците на Благоја Милевски заслужено се радуваа на нов триумф откако целосно доминираа во пресметка со бугарските врсници.

реклама

Фудбалерите кои ќе не претставуваат на ЕП во Полска, создадоа многу шанси, а доминацијата на нашата репрезентација конечно беше крунисана со водство од 1:0 во 43. минута кога Марјан Радески го совлада бугарскиот голман.

Во 86. минута пенал за Македонија не успеа да реализира Петар Петковски. Голманот на Бугарија успеа да го одбрани ударот на нашиот напаѓач.

За репрезентацијата до 21 година ова веројатно беше последен тест натпревар пред Европското првенство кое се игра во Полска. Македонија на големиот европски собир е во група со Србија, Португалија и со Шпанија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Спорт

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: