//
Следи нѐ
To Top

Напуштен остров во Средоземното Море, каде што луѓето заминувале да умрат

Спиналонга беше една од последните европски колонии за лепрозни, активна од 1903 до 1957 година. На овој грчки остров во Средоземното Море биле испраќани луѓе, кои боледувале од Хансонова болест за да ги изолираат од општеството и да се спречи епидемија.

Иако планот бил заболените на Спиналонга ги дочекаат последните денови, тие не живееле во сиромаштија, туку ја добивале потребната храна и лекови. Некои дури и основале семејства и деца, кои не боледувале од оваа опасна болест.

реклама

Жителите се грижеле едни за други, дури отвориле кафеана, берберница и Црвка на Свети Пантелејмон, која ја водел здрав свештеник.

Островот некогаш и припаѓал на Млетачката Република, која поради стратешката положба се користела како тврдина за заштита од Турците.

На островот и денес можат да се видат остатоци од импресивните кули и ѕидини кои претставуваат туристичка атракција.

На Спиналонга повеќе никој не живее, но таа не е заборавена. Поврзана е со редовна бродска линија со Крит и другите острови, а поради големата убавина, ја посетуваат голем број туристи.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијамарт 29, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијамарт 29, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијамарт 29, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: