Поврзи се со нас

Популарно.мк

Најскапата фотографија во светската историја (ФОТО)

Магазин

Најскапата фотографија во светската историја (ФОТО)

Сите знаеме дека во нашите стари кутии во подрум има многу непотребни работи, но понекогаш, средувајќи ги, таму може да откриете многу занимливи работи.

Така, Ренди Џихаро од Калифорнија стана побогат за речиси пет милиони долари. И, сето тоа поради една слика…

Имено, Ренди наишол на стара кутија стари фотографии, доволно интересни, за тој да плати за нив два долари. Потоа, разгледувајќи ги поподробно, забележал дека на една од сликите се  наоѓа ликот на еден од најлегендарните американски одметници и ограбувачи во 19-от век – Били Д Кид.

Фотографијата е направена во 1881, кога познатиот разбојник на „дивиот запад“ имал 21 година. На неа тој со својата банда игра крикет.

Кусо по откривањето, пронаоѓачот ја огласил сликата за 5 милиони долари.

Џеф Ајело, кој моментно работи на документарец за прочуениот престапник од предминатиот век, ја испита и потврди автентичноста на сликата, па таа така и ќе се најде во филмот.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.