//
Следи нѐ
To Top

Најскапата фотографија во светската историја (ФОТО)

Сите знаеме дека во нашите стари кутии во подрум има многу непотребни работи, но понекогаш, средувајќи ги, таму може да откриете многу занимливи работи.

Така, Ренди Џихаро од Калифорнија стана побогат за речиси пет милиони долари. И, сето тоа поради една слика…

реклама

Имено, Ренди наишол на стара кутија стари фотографии, доволно интересни, за тој да плати за нив два долари. Потоа, разгледувајќи ги поподробно, забележал дека на една од сликите се  наоѓа ликот на еден од најлегендарните американски одметници и ограбувачи во 19-от век – Били Д Кид.

Фотографијата е направена во 1881, кога познатиот разбојник на „дивиот запад“ имал 21 година. На неа тој со својата банда игра крикет.

Кусо по откривањето, пронаоѓачот ја огласил сликата за 5 милиони долари.

Џеф Ајело, кој моментно работи на документарец за прочуениот престапник од предминатиот век, ја испита и потврди автентичноста на сликата, па таа така и ќе се најде во филмот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијамарт 29, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијамарт 29, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијамарт 29, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: