//
Следи нѐ
To Top

Убедлива победа на македонските фудбалери против Белорусија

По триумфот на гостувањето во Лихтенштајн во Мундијалските квалификации попладнево црвено-жолтите ја победија Белорусија во контролен пријателски натпревар.

На средбата одиграна попладнево на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје, Македонија ја победи Белорусија со 3:0.

реклама

Избраниците на селекторот Игор Ангеловски во текот на целиот меч ја контролираа играта, а по неколкуте шанси во првиот дел конечно во 40.минута Стефан Спировски со својот „првенец“ во дресот на црвено-жолтите и донесе предност на нашата селекција.

Во второто полувреме, на сцена стапи капитенот Горан Пандев кој постигна два гола. Првиот во 60. минута по акцијата на Иван Тричковски. Девет минути подоцна одлично нафрли Езџан Алиоски, а Пандев со глава го постигна неговиот втор гол на натпреварот, вкупно 29-ти во дресот на Македонија, притоа поставувајќи ги конечните 3:0 за нашата селекција.

Следниот натпревар за македонските фудбалери е на 11 јуни, кога во Скопје ќе гостува силната репрезентација на Шпанија, во меч од 6.коло во квалификациите за Светското првенство.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Спорт

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: