//
Следи нѐ
To Top

„Моцарт ефектот“ е само урбан мит, тврди германски психолог

Поради раширеното верување дека класичната музика влијае на детската интелигенција, бремените жени често одат на концерти, а наставниците во училиштата со задоволство им пуштаат на децата дела од Моцарт.

Меѓутоа, експертите предупредуваат дека работите сепак не се толку едноставни.

реклама

– Во раните 90-ти години на минатиот век во САД беше обајвена една студија во која се тврдеше дека слушањето композици на Моцарт ги прави луѓето попаметни, вели Михаел Олер, претседател на Друштвото за музичка психологија во Германија, додавајќи дека резултатите од таа студија никогаш не биле научно повторени.

Според Олер, ваквото тврдење за постоење „Моцарт ефект“ претставува само уште дека „урбан мит“.

Експертите оценуваат дека свирењето позитивно влијае на когнитивните функции, но тоа се случува независно на кој музички инструмент се свири и независно кој музичкиот жанр.

– Постојат јасни докази дека свирењето музика го менува мозокот. Музиката не ги прави луѓето попаметни, но таа ги развива сензомоторните вештини, ја подобрува интеракцијата меѓу сетилните органи и моторните функции, вели Олер.

Музичарите исто така, се во можност да извршуваат неколку активности истовремено, да читаат ноти, да ги креираат свирејќи и да проверуваат дали е отсвирена правилно или погрешно одредена нота. Развивањето на таквите вештини исто така, менува одредени делови на мозокот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијамарт 31, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијамарт 31, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијамарт 31, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: