Поврзи се со нас

Популарно.мк

Атмосферата на Марс исчезнала во Вселената

Sci-fi

Атмосферата на Марс исчезнала во Вселената

Најголем дел од атмосферата на Марс во еден период во минатото исчезнала во Вселената, иако таа се состоела од смеса на гасови кои можеле да создадат амбиент неопходен за развој на одредена форма на живот, се наведува во една научна анализа објавена во магазинот „Сајнс“.

Според авторите на студијата, атмосферата на Марс содржела големо количество на јаглерод диоксид, што создавала ефект на стаклена градина, затоплувајќи ја планетата до ниво неоопходно за развој на некакви форми на живот.

Во истражувањето се додава дека во атмосферата на Марс имало и значително количество на аргон, кој како инертен гас не реагира во допир со другите атмосферски гасови или површината.

Тоа значи дека единствен начин тој се изгуби од атмосферата на Марс е да бил изложен на абразивно влијание на сончев ветер, сметаат авторите на студијата.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Sci-fi

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.