Поврзи се со нас

Популарно.мк

Изгаснат пожарот кај Булачани, се интервенира во Раштак и Липково

Вести

Изгаснат пожарот кај Булачани, се интервенира во Раштак и Липково

Општина Гази Баба информира дека е изгаснат пожарот кај Булачани, а се интервенира во Раштак и Липково. Гаснењето го отежнува силниот ветер и непристапниот терен.

Пожарот во Булачани избувнал вчера, околу 12 часот и бил пријавен од жителите. Околу 13:30 часот противпожарната служба заедно со жителите пристапиле кон гаснење на пожарот, кој ја зафатил тревата и нискостеблестата шума. На гаснење на пожарот се интервенирало се до 1 часот изутринава при што тој бил локализиран, а биле оставени и дежурни луѓе за следење на состојбата.

Противпожарните екипи, екипи од Дирекцијата за заштита и спасување и од ЈП „Македонски шуми“ утрово заедно со жителите од околните населени места го гаснеле пожарот, кој се проширил кон Липково, Раштак и Булачани. Во акцијата за гасење на пожарот се ангажирани и два авиони и околу 100 луѓе.

Градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски денеска бил на локациите зафатени од пожарот.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.