//
Следи нѐ
To Top

Опасна река со златно-црвена боја во која живеат само бактерии (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Веќе 5000 години на подрачјето на Рио Тинто (Црвената река) во Андалузија постојат активни рудници на злато, сребро, бакар и други благородни метали.

Како резултат на ваквото загадување со тешки метали и остатоци од киселини, водаата во реката има необичен колорит.

реклама

Реката извира во планинскиот ланец Сиера Морена во Шпанија, течението и е долго околу 100 километри, а се влева во заливот Кадиз во Атланскиот Океан.

Поради високата киселост на водата, таа е опасна за луѓето, но тоа не значи дека во неа нема живот.

Напротив, во неа живеат анаеробни бактерии кои се хранат со сулфид и железо од камењата во речното корито.

Ова откритие е посебно интересно за астробиолозите, кои веруваат дека животните услови во Рио Тинто се слични на условите на Марс или на Јупитер.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 3, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 3, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 3, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: