Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Опасна река со златно-црвена боја во која живеат само бактерии (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Магазин

Опасна река со златно-црвена боја во која живеат само бактерии (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Веќе 5000 години на подрачјето на Рио Тинто (Црвената река) во Андалузија постојат активни рудници на злато, сребро, бакар и други благородни метали.

Како резултат на ваквото загадување со тешки метали и остатоци од киселини, водаата во реката има необичен колорит.

Реката извира во планинскиот ланец Сиера Морена во Шпанија, течението и е долго околу 100 километри, а се влева во заливот Кадиз во Атланскиот Океан.

Поради високата киселост на водата, таа е опасна за луѓето, но тоа не значи дека во неа нема живот.

Напротив, во неа живеат анаеробни бактерии кои се хранат со сулфид и железо од камењата во речното корито.

Ова откритие е посебно интересно за астробиолозите, кои веруваат дека животните услови во Рио Тинто се слични на условите на Марс или на Јупитер.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.