Поврзи се со нас

Популарно.мк

ИСТРАЖУВАЊЕ: Топлата купка ги топи калориите исто како и пешачење од 30 минути

Ви препорачуваме

ИСТРАЖУВАЊЕ: Топлата купка ги топи калориите исто како и пешачење од 30 минути

Опуштањето во топла купка, во зависност од тоа колку е топла водата, може да поднесете за топење на калориите, исто како и шетање од 30 минути, велат истражувачите од британскиот Универзитетот во Лоуборо. 

Тим на истражувачи следеле 14 мажи преку два теста. Едната група мажи морале еден час да возат велосипед, а другата да лежат во вода од 40 степени Целзиусови.

Целта била да се зголеми температурата на телото за еден степен. Оние кои возеле велосипед истрошиле околу 600 калории, но изненадува тоа што мажите кои само лежеле во топла купка изгубиле 130 калории, колку што приближно се губи при половина час пешачење.

Уште една корисна последица од капењето во топла вода, која можеби е поважна од трошењето на калории, е што протеините кои се ослободуваат од телото во текот на третманот, го контролираат нивото на шеќерот во крвта.

Исто така, многу научници се согласуваат со тоа дека секојдневното опуштање во топла када делува на намалување на анксиозноста и на нервозата повеќе од кој било лек.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ви препорачуваме

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.