//
Следи нѐ
To Top

УЧЕНИЦИТЕ ГИ НАГРАДИЈА ПРОФЕСОРИТЕ: „Корчагинска просветилка“ по четврти пат во МОБ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

На 4 април во новиот салон на Македонската опера и балет, корчагинските матуранти од генерација 2013-2017, ја поставија на сцена четвртата по ред Просветилка, манифестација која е препознатлив корчагински бренд.

Матурантите на оригинален и креативен начин им се заблагодарија на своите наставници со рачно изработени маскоти во вид на академски светилки на кои беа испишани признанија во суперлативи: најобјективен, најтемелен, најпосветен, најсестран, најрадосен, најлајт-мотивен, најорганизиран, најавторитативен, најпринципиелен, најавангарден….

реклама

На сцената беше поканет директорот на гимназијата м-р Јордан Лукаревски да ја отвори манифестацијата која траеше преку три часа за да се поделат преку педесет просветилки.

УЧЕНИЦИТЕ ГИ НАГРАДИЈА ПРОФЕСОРИТЕ: „Корчагинска просветилка“ по четврти пат во МОБ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Матурантите ги забавуваа своите наставници, соученици, бивши Корчагинци, родители и пријатели со музички точки, духовити скечови, видео записи, ширејќи синергија од позитивни чувства.

УЧЕНИЦИТЕ ГИ НАГРАДИЈА ПРОФЕСОРИТЕ: „Корчагинска просветилка“ по четврти пат во МОБ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Наставниците заблагодарувајќи се на сцена пред полната сала, имаа поголема трема и возбуда од своите ученици, но и срце полно љубов и благодарност за укажаната почит, како и искрени желби за понатамошни успеси на матурантите.

УЧЕНИЦИТЕ ГИ НАГРАДИЈА ПРОФЕСОРИТЕ: „Корчагинска просветилка“ по четврти пат во МОБ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Шармантни беа изјавите на професорката по латински јазик Лидија Гелевска која меѓу другото спонтано им кажа на учениците: „Цела година ве малтретираме , а вие ни давате признанија – е тоа се Корчагинци“ како и реченицата на професорката по биологија Елизабета Дадиќ Николоска: „Запаметете, вие сте само еден од десетте милиони сперматозоиди кои се здобиле со можност за живот“.

УЧЕНИЦИТЕ ГИ НАГРАДИЈА ПРОФЕСОРИТЕ: „Корчагинска просветилка“ по четврти пат во МОБ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Целата сала ја крена на нозе професорот по историја Дарко Билбиловски кога ја запеа оперската арија „О соле мио“, а професорката Татјана Алексиќ излезе облечена во креација која ги симболизираше сите четири Просветилки цитирајќи го Балзак „Животот е нашата облека, ние сме облечени во нашиот живот“.

УЧЕНИЦИТЕ ГИ НАГРАДИЈА ПРОФЕСОРИТЕ: „Корчагинска просветилка“ по четврти пат во МОБ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

На крајот, како и секоја година громогласен аплауз доби чичко Миле кој излезе во име на техничкиот персонал, а таткото на Кариерниот и Просветителката, професорот по бизнис и менаџмент Ацо Спасевски излезе на хорската изведба на култната песна на групата АББА „Money, money, money“ под палката на професорот, маестро Сашо Ливрински.

Во продолжение погледнете дел од атмосферата:

unnamed publika DSC_7083 DSC_7079 DSC_7074 4 dir DSC_0722 DSC_0728 DSC_0749 DSC_0759 DSC_0782 za popularno DSC_0174 DSC_0216 DSC_0298 DSC_0349 DSC_0401 DSC_0491 DSC_0533 DSC_0628 DSC_0672 DSC_0150
<
>

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: