Поврзи се со нас

Популарно.мк

НАПАД ВО ШВЕДСКА: Камион удрил и усмртил група пешаци во центарот на Стокхолм (ВИДЕО)

Вести

НАПАД ВО ШВЕДСКА: Камион удрил и усмртил група пешаци во центарот на Стокхолм (ВИДЕО)

Шведската полиција соопшти дека има повредени лица откако камион удри го група пешаци во центарот на Стокхолм.

Тие инцидентот во Стокхолм го разгледуваат како евентуален терористички напад, јави шведската телевизија Ес-Ви-Ти.

Најмалку три лица загинаа откако камион удри го група пешаци во центарот на Стокхолм. Локалните медиуми соопштуваат за петмина загинати и поголем број повредени лица.

Шведскиот Јавен телевизиски сервис соопшти дека се слушнале и истрели, а полицијата ги предупреди граѓаните да го избегнуваат централното градско подрачје.

– Полицијата доби повик дека едно лице со возило повредило други луѓе во Дротингатан, напиша полицијата на Твитер.

Се верува дека камионот бил украден од една пиварница.

Инцидентот се случи околи 13 часот по локално време во близина на најголемата пешачка улица во Стокхолм.

Очевидци соопштија дека стотици лица во паника истрчале од продавниците, а полиција со тешко вооружување се наоѓа на местото на настанот.

Прочитај повеќе
Маркетинг
Можеби ќе ти се допадне...
Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.