//
Следи нѐ
To Top

Норвешка гради прв тунел за бродови во светот

Норвешка планира наредната година да почне со изградба на првиот тунел за бродови во светот, долг 1.700 метри, кој би требало да биде изграден до 2023 година.

Тунелот ќе биде таков што преку него ќе можат да минуваат крузери и товарни бродови до 16.000 тони.

реклама

Тој ќе има ширина од 36 метри и исија од 9 метри, а се очекува дека изградбата е чини најмалку 2,7 милијарди дански круни (314 милиони долари).

Тунелот ќе биде сместен на најужната точка на полуостровот Стад, каде временските услови со децении претставуваа пречка за пловидба.

Според планот, приоритет ќе има патничкиот сообраќај, но и други бродови ќе имаат право да минуваат низ тунелот, додека преминот за броови покуси од 70 метри ќе биде бесплатен.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 7, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 7, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 7, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: