//
Следи нѐ
To Top

Сели, робот кој прави илјада различни салати (ВИДЕО)

Сели е робот кој може да направи повеќе од една илјади различни салати.

Не само што е во состојба да направи салата за само една минута, туку во текот на подготовката внимава на секоја калорија.

реклама

Идејата на калифорниската компанија „Чуботикс“ биле Сели првенство да биде „додаток“ на апаратите за пијалаци и храна на фирмите каде работат голем број луѓе, како и супермаркетите како автомат кој на секој купувач може да му направи салата по желба.

Апаратот содржи 20 различни состојки, од чии комбинации е во состојба да направи повеќе од една илјада различни салати. Сепак, Сели не може се сама, бидејќи некој мора да исече овошје и други состојки да се стават во преградата.

Сепак, роботот за салата има и една мана: поради неговата специфична текстура, Сели не сака авокадо.

Цената на овој апарат е околу 30.000 долари, а прва би требало да биде поставена во Сан Франциско во текот на април. Компанијата „Чуботикс“ работи и на верзијата наменета за домашна употреба.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: