Поврзи се со нас

Популарно.мк

Сели, робот кој прави илјада различни салати (ВИДЕО)

Наука

Сели, робот кој прави илјада различни салати (ВИДЕО)

Сели е робот кој може да направи повеќе од една илјади различни салати.

Не само што е во состојба да направи салата за само една минута, туку во текот на подготовката внимава на секоја калорија.

Идејата на калифорниската компанија „Чуботикс“ биле Сели првенство да биде „додаток“ на апаратите за пијалаци и храна на фирмите каде работат голем број луѓе, како и супермаркетите како автомат кој на секој купувач може да му направи салата по желба.

Апаратот содржи 20 различни состојки, од чии комбинации е во состојба да направи повеќе од една илјада различни салати. Сепак, Сели не може се сама, бидејќи некој мора да исече овошје и други состојки да се стават во преградата.

Сепак, роботот за салата има и една мана: поради неговата специфична текстура, Сели не сака авокадо.

Цената на овој апарат е околу 30.000 долари, а прва би требало да биде поставена во Сан Франциско во текот на април. Компанијата „Чуботикс“ работи и на верзијата наменета за домашна употреба.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

Маркетинг

Трендинг

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.