//
Следи нѐ
To Top

Музиката од „Ла ла ленд“ најпродавана плоча во 2017 година

Плочите во целост не се излезени од мода, а изданието на кое се најде официјалната музика од филмот „Ла ла ленд“ оваа година е убедливо најпопуларно, покажа истражувањето на агенцијата „Нилсен“.

Агенцијата „Нилсен мјузик“ објави список на издадени плочи кои најдобро се продавале во приот квартал од оваа година.

реклама

Официјалната музика од „Ла ла ленд“ го зазеде првото место на листата на најпродавани плочи во САД во 2017 година со продадени  25.000 примероци.

На второ место е „Legend“ на Боб Марли, додека на третото место се најде „Back to Black“ на Ејми Вајнхаус со 16.000 продадени примероци. По Вајнхаус следи плочата на Ед Ширан со 15.000 продатдени примероци.

Листа на првите десет најпородавани плочи во САД:

1. Музика од филмот „Ла ла ленд“ (25.000 продадени примероци)

2. Боб Марли и составот „The Wailers“ – Legend (16.000)

3. Ејми Вајнхаус – Back to Black (16.000)

4. Ед Ширан – „-“ (15.000)

5. „Run the Jewels’ – Run the Jewels 3 (14.000)

6. „Килерс“ – Hot Fuss (14.000)

7. “Битлсу“ – Abbey Road (13.000)

8. Брајан Адамс – Prisoner (13.000)

9. „Twenty One Pilots“ – Blurryface (13.000)

10. „The xx“ – I See You (13.000).

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Музика

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: