//
Следи нѐ
To Top

Претставата Хари Потер апсолутен победник на доделувањето на „Лоренс Оливие” наградите

Пиесата за детето волшебник „Хари Потер и проколнатото дете” сношти собра рекорден број награди „Лоренс Оливие”, меѓу кои и за најдобра нова пиеса.

Меѓу деветте награди се оние за сценографија, осветлување, звук, костими, најдобар режисер (Џон Тифани) и три награди за глума. Џејми Паркер ја освои статуетката за улогата на Хари Потер.

реклама

Приказната временски е сместена 19 години по онаа во последната книга на Џоу Роулинг. Во неа, фокусот е врз децата на Хари и неговите пријатели, како и нивните нови авантури во училиштето за магија и волшепство „Хогвартс”.

За најдобар мјузикл беше проглесен „Денот на мрмотот”.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Сцена

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: