//
Следи нѐ
To Top

Што се случува со американските знамиња на Месечината?

Фотографиите на НАСА од Месечината направени во 2012, покажуваат дека барем пет од шесте американски знамиња и натаму стојат исправено, но научници тврдат дека поради сончевото повеќедецениско влијание, ја изгубиле бојата.

Ултравиолетовото зрачење на Сонцето ја избледува ткаенината и на Земјата, а бидејќи Месечината нема никаква атмосферска обвивка, знамињата се уште повеќе изложени на зрачењето, објаснуваат стручњаците.

реклама

– Некои знамиња можеби веќе и се распаднале… Во овие 40 години, знамињата биле изложени на сурови услови – наизменично: 14 дена силно Сонце, на 100 степени Целзиусови, па 14 дена леден мрак, од минус 150 степени Целзиусови. Но, на платното уште повеќе му штети интензивното ултравиолетово зрачење на чистата, „нефилтрирана“ сончева светлина, пишува експертот Пол Спудис во свој напис во списанието „Ер енд Спејс“.

– Америка се откажа од истражувањето на Месечината, и знамињата таму избледеле, зарем не е тоа иронично?, се прашува Спудис.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 12, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 12, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 12, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: