//
Следи нѐ
To Top

Фудбалер ја шутнал топката и ја пронашле 1.600 километри подалеку

Кога еден фудбалер на шкотскиот клуб Бенкс о’Ди од Абердин ја шутнал топката в река, сите мислеле дека никогаш повеќе нема да ја видат и не се обиделе ниту да ја бараат.

Но топката минала неверојатен пат. Преку реката Ди завршила во море, а 1.600 километри подалеку ја пронашол жител на островот Ван, во северниот дел на Норвешка.

реклама

Тој на топката го прочитал името на клубот и му кажал на својот пријател, кој испратил електронска пошта во Шкотска.

– Поздрав. Имате најдобри шутери на светот. Еден мој пријател ја најде вашата топка на морскиот брег. Долго време патувала, малку е валкана, но со неа може да се игра, пишува во писмото.

Во клубот не можеле да поверуваат кога го читале мејлот. Тие ќе се обидат да организираат дочек за Норвежанецот, кој ќе биде почесен гостин на натпреварот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 15, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 15, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 15, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: