fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Најниска температура утрово нула степени, во Маврово снег

Вести

Најниска температура утрово нула степени, во Маврово снег

Времето во Македонија утрово е облачно и посвежо, на повеќе места со врнежи од дожд, поинтензивни на југот од земјата. Дува слаб северен ветер, поинтензивен на повисоките места и во Гевгелиско.

Според Управата за хидрометеоролошки работи, во Маврово  во осум часот е измерена висина на снежна покривка од два сантиметра. Најниска температура од нула степени е измерена во Маврово, Крушево и Лазарополе, два степена во Тополчани, 4 во Ѓуриште, Пожаране и Охрид, 5 степени во Дебар, Претор, Крива Паланка, Берово и Битола, 6 во Тетово и Прилеп, 7 степени во Куманово и Виница, 8 степени се измерени во Скопје, Дојран, Струмица и Штип, 9 во Демир Капија и 10 степени во Гевгелија.

До осум часот најмногу наврнат воден талог во изминатите 24 часа е измерен во Охрид (30 литри на метар квадратен), 24 во Берово, 22 во Демир Капија, 20 во Маврово, 18 литри на квадрат во Виница, 15 во Крушево, Лазарополе и Претор, 14 во Пожаране и Прилеп, 13 во Струмица, 12 литри во Битола, Гевгелија и Тетово, 11 во Скопје, Тополчани и Крива Паланка, 8 во Штип и Ѓуриште, 7 литри воден талог во Дебар, 6 во Куманово и 5 во Дојран.

Времето денеска ќе биде претежно облачно и посвежо, со повремени врнежи од дожд, особено претпладне во западните делови. Ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен северен ветер. Температурата ќе биде во интервал од 10 до 17 степени.

Во Скопје облачно, со повремени врнежи од дожд, особено претпладне. Ќе дува умерен до повремено засилен северен ветер. Температурата до 14 степени.

Како што најави УХМР, од утре ќе дува јужен ветер со краткотрајно покачување на температурите, а потоа во среда од ноќта кон четврток нов и значително постуден бран ќе донесе нови врнежи, силен ветер и повремен снег на планините, особено на север.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.