//
Следи нѐ
To Top

Во Северна Кореја се дозволени само 15 фризури (ФОТО)

Владата на Северна Кореја објави илустрации на 15 „прифатливи“ женски и машки фризури, кои Севернокорејците може да ги побараат од фризерот или берберот.

Во секоја берберница во Пјонгјанг се појавија плакати со дозволените фризури, но како што пишува „Дејли мејл”, ниту една од нив не наликува на фамозната фризура на лидерот Ким Џонг-ун.

реклама

Според овие „илустрации“, младите Севернокорејки не смеат да се потстрижат кусо, оти така ќе ги прекршат правилата. Но, можат да носат шишки, плетенки и шнола.

На мажените жени пак, им се препорачува кусо потстрижена фризура, налик онаа на првата дама на Северна Кореја.

Мажите мораат да бидат кусо потстрижени, и со средени бакенбарди. Покрај тоа, тие се должни да посетуваат бербер на секои 15 дена, а должината на влакното не смее да биде поголема од пет сантиметри.

Со оваа мерка, властите во Северна Кореја сакаат да ги одвратат своите граѓани од имитирањето на западните стилови.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 19, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 19, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 19, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: