//
Следи нѐ
To Top

Остров на кој се нурка во „црното око на џиновски череп“ (ФОТО)

Нуркањето во Сината дупка – подводна пештера на островот Гоз, е едно од најфасцинантните искуства во светот. 

Новинарката Силвија Марчети ја опиша нејзината авнтура како „скокање во црно око на џиновски череп“ и истакнува дека нуркањето во ова солено езеро може да биде еднакво застрашувачко како што звучи.

реклама

Сината дупка е длабока 16 метри, а на нејзиото дно се наоѓа подводен тунел од 80 метри, кој води кон морето.

Водата е кристално чиста, но што подлабоко нуркате, станува се потемно. Длабочината  во некои делови на тунелот достигнува 35 метри, па дури и во најтоплите месеци може да се наежите, поради ниските температурата на водата и поради загарантираниот налет на адреналин.

По убавите природни карпи, обоени во виолетова, жолта и сина боја, како и сунѓери, саси, риби, јагули, октоподи и друг разновидни морски свет, кој го исполнуваат тунелот, следи најголема награда – голема вертикална пукнатина, наречена  „оџак“.

Искусните нуркачи советуваат дека во неа се нурка бавно и дека се користат претежно нозете, затоа што премногу мафтањето предизвикува дигање на песокот од дното, што многу ја намалува видливоста. Зголемената физичка активност исто така придонесува за брзо трошење на кислородот, што значи дека постои можност турата да заврши многу порано, а тоа секако не го сакате.

На четири метри длабочина се гледа преубав морски парк, составен од корали кои се протегаат во отвореното море. Доколку се нема желба да запливата во средината на големото, сино, водено пространство, може да се вратите назад во пештерата и да се ужива во нејзините убавини.

Сепак во Сината дупка не може да се оди сам. Ќе мора да одите до нуркачкиот центар каде просечната цена на разгледување на пештерата чини 40 евра. За минување на тунелот исто така е потребен специјален сертификат, кој укажува на тоа дека сте ги совладале вештините на нуркање до 40 метри длабочина.

До островот Гозо може да се дојде со брод од Малта, а најдоброто време за патување е од јуни до септември. Водата е најтопла во август, но треба да се има предвид дека тогаш има многу посетеност. Од друга страна претстојот во пештерата многу е спектакуларен што најверојатно ќе направи да го заборавите метежот веднаш по нуркањето во неа.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 21, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 21, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 21, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: