//
Следи нѐ
To Top

Промовирање на стихозбирката „Припек на зајдисонце“ на авторот Ванчо Накев

Денеска во просториите на „Матица Ексклузив“ ќе биде промовирана новата стихозбирка на авторот Ванчо Накев.

Во ова, второ по ред поетско дело на Накев, авторот вели дека инспирацијата ја пронашол во секојдневните феномени на животот.

реклама

– „Во поетски естетска смисла, не се работи за никаква сензација, туку напротив самата лична нишка е основа за изразот надвор од било какви клишеа и струења. Инспирацијата се феномените на животот, како повик и начин за комуникација на една среќно несреќна изгубена душа и обид за самонаоѓање во екот и одблесоците на истата таа проста, но магична животна феноменологија“- вели Ванчо Накев.

Промотори на вечерашната промоција, која започнува во 19 часот, се Раде Силјан и Ефтим Клетников, а промоцискиот омнибус продолжува во Штип, на 26 април, во Домот на млади, со почеток во 19:30 часот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: