//
Следи нѐ
To Top

Туристите лани во Фонтаната ди Треви фрлиле 1.5 милиони долари

Туристите минатата година во римската Фонтана ди Треви фрлиле пари во вредност од 1,5 милиони долари.

По едногодишната обнова, римската знаменитост, барокното ремек-дело на Никола Салви од 18. век, повторно е отворена во 2015 година.

реклама

Според легендата, секој кој ќе фрли паричка во Фонтана ди Трави еден ден ќе се врати во Рим. Корисникот на тие пари е хуманитарната организација Каритас.

Три најзастапени валути извадени од фонтаната се еврото, американскиот долар и јапонски јен

Паричките не е единствено што може да се најде на дното на фонтаната. Како што е соопштено минатата година пронајдени се и две забни протези.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 25, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 25, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 25, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: