Поврзи се со нас

Популарно.мк

Туристите лани во Фонтаната ди Треви фрлиле 1.5 милиони долари

Занимливости

Туристите лани во Фонтаната ди Треви фрлиле 1.5 милиони долари

Туристите минатата година во римската Фонтана ди Треви фрлиле пари во вредност од 1,5 милиони долари.

По едногодишната обнова, римската знаменитост, барокното ремек-дело на Никола Салви од 18. век, повторно е отворена во 2015 година.

Според легендата, секој кој ќе фрли паричка во Фонтана ди Трави еден ден ќе се врати во Рим. Корисникот на тие пари е хуманитарната организација Каритас.

Три најзастапени валути извадени од фонтаната се еврото, американскиот долар и јапонски јен

Паричките не е единствено што може да се најде на дното на фонтаната. Како што е соопштено минатата година пронајдени се и две забни протези.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.