//
Следи нѐ
To Top

ЈА ВРАЌА ПОЗИТИВНАТА ЕНЕРГИЈА: Патувањето го стимулира мозокот

Пристигна пролетта и вистинско време е да си дозволите себе си патување во некои до сега неистражени дестинации.

Запознавањето нови предели не само што го збогатува духот, ослободува од стрес и ја враќа позитивната енергија, туку и го развива мозокот, тврди неврологот Пол Нусбаум од Универзитетот во Питсбург.

реклама

Според него патувањата и искуствата, кои се стекнуваат, придонесуваат за раст на нови врски во мозокот и за намалуање на шансите за добивање Алцхајмерова болест.

– Кога се изложуваме себе на ново комплексно опкружување, мозокот реагира и почнува да личи на џунгла, вели Нусбаум.

Стресот кој некогаш го носи патувањето, а кој е поврзан со тоа дека нешто не е според планот, не само што не го намалува ова влијание, туку го зголемува. Затоа што одреден степен на тензија е добар затоа што го доведува мозокот во состојба на апсолутно внимание.

Добрата вест е дека не мора да се тргне кон освојување на Монт Еверест или некоја европска метропола за да му направите добро на мозокот. Доволно е за викенд да одите на некое ново излетничко место, па дури и до работа да одите по друг пат или да почнете да учите нов јазик, хоби или спорт.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 25, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 25, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 25, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: