//
Следи нѐ
To Top

Нов светски хит – црн сладолед

Црната боја е сѐ попопуларна во светското кулинарство. Еден од последните хитови е сладоледот во црн корнет-вафла.

Освен црн, сладоледот може да биде виолетов, син, сив, темно зелен, но корнетот секогаш е црн. Овој деликатес ќе ни биде од полза и за здравјето, оти главната состојка во него е активниот јаглен, којшто го чисти организмот од токсините.

реклама

Употребата на јагленот во исхраната и разни секојдневни средства денес е се позастапена, па така, се појавија и црна паста за заби, како и маски за заштита од загаден воздух кои содржат активен јаглен.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 28, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 28, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 28, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: