//
Следи нѐ
To Top

„Адидас“ создаде нови модели на патики изработени од океански отпад (ФОТО)

„Адидас“ креираше три нови модели за својата популарна „УлтраБуст“ колекција, што се направени од пластичен отпад пронајден во океан. 

Со цел да го спречи загадувањето, „Адидас“ оствари соработка со организацијата што ја поттикнува свеста за загаденоста во светските океани „Parley for the Ocean“.

реклама

Овие модели ќе бидат во продажба од 10 мај.

Во обид да му помогне на „Адидас“ оваа година да направи милион парови „УлтраБуст“ патики од океанска пластика, „Parley for the Ocean“ настојува да го претвори отпадот во материјал што се користи за изработка на патики.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 30, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 30, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 30, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: