//
Следи нѐ
To Top

ЗА ВИТКА ЛИНИЈА ОВА ЛЕТО: Грејпфрутoт за контрола на телесната тежина

Истражувањето спроведено на Универзитетот Калифорнија покажува дека пиењето сок од грејпфрут го отежнува насобирањето на вишок килограми.

Во експериментите спроведени врз глувци чија исхрана содржела претежно масти, се покажало дека внесувањето сок од грејпфрут наместо вода било поврзано со побавно темпо на зголемување на телесната маса.

реклама

Сокот од грејпфрут бил поврзан и со подобро метаболитичко здравје, вклучувајќи подобра контрола на концентрацијата на шеќер во крвта, и поголема чувствителност на делувањето на инсулинот, пишува научното списание „PLOS One“.

Животните кои добивале сок од грејпфрут наместо вода имале и помала присутност на триглицериди во црниот дроб и покрај зголеменото внесување масти.

Научниците веруваат дека ваквите резултати е можно да се објаснат со влијанието на состојките на грејпфрутот на експресијата на протеинот вклучен во регулација на метаболизмот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 30, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 30, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 30, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: