fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

НИЗ ОБЈЕКТИВОТ: Улиците преплавени од учесниците на Скопскиот маратон (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вести

НИЗ ОБЈЕКТИВОТ: Улиците преплавени од учесниците на Скопскиот маратон (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Илјадници натпреварувачи и поддржувачи од рано изутрина ги наполнија скопските улици со една заедничка цел –  13-то издание на Виз Ер Скопскиот маратон кој го стартуваа рекорден број на 8.500 учесници од 51 држава.

И оваа година Виз Ер Скопски маратон успеа да се надмине себеси во поглед на организацијата и бројот на учесници.

– „Секоја година ме преплавува неизмерна среќа поради тоа што на овој ден се зацврстуваат основните човекови вредности како истрајноста, упорноста и солидарноста. Воедно, денес сериозно ме израдува и бројноста на луѓето кои се појавија да ги охрабрат досега рекордниот број на 8.500 натпреварувачи. Низ годините ги следевме искуствата на останатите метрополи во кои се организира ваков спортски настан и затоа секоја година воведувавме иновативни решенија кои нè доближуваат до останатите поголеми маратони во светот.“, истакна Кире Синадиновски, директор на Виз Ер Скопскиот маратон.

Оваа година на прво место маратонот го заврши Киротич Кируи со 02.12.59, втор беше Едвин Кипруто Кирва со 02.16.15 и третото место го зеде Самуел Кимутаи Киптум со 02.16.32. Во женската категорија прво место беше Стела Барсосио со 2.33.42, второ место Салина Јебет со 2.44.19 и трето место Гладис Бивот со 02.47.06.

Од македонските натпреварувачи во машка конкуренција најдобро пласиран беше Александар Кираџиев кој го освои 6то место со резултат од 02.41.38, а веднаш зад него се пласираа Кокан Ајановски со 02.51.06 и Игор Јакимовски со 02.53.05. Во женската категорија од македонските тркачки на маратонот најдобри беа Весна Кираџиева со 03.20.27, Биљана Кираџиева со 03.21.27 и Катерина Шиповиќ со 03.30.50.

На полумаратонската трка од 21 километар во машка конкуренција триумфираше Дарио Ивановски со 01.11.27, втор беше Атанас Анчевски со 01.14.10, а трет Милош Ранчиќ со 01.16.07. Во женска конкуренција заедно завршија трите близначки од Естонија Леила, Лина и Лили Лиук со исто време од 01.26.07.

Трката од 5км први ја завршија Богдан Цветковски, Илија Миленковиќ и Горан Мојаноски. Од женската категорија на оваа трка први три беа Марго Бојаџиев, Рената Соколовска и Нагме Бургуч.

Тринаесеттото издание на маратонот е под покровителство на Град Скопје, Мисијата на Европската Унија и Агенцијата за млади и спорт.

3S3A7340 3S3A7287 3S3A7735 3S3A7650 3S3A7726 3S3A6326
<
>

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.