//
Следи нѐ
To Top

Исчезната плажа во Ирска се појави повторно по 30 години (ФОТО)

Исчезната плажа во западна Ирска се појави ненадејно по повеќе од 30 години, и тоа благодарение на плимата.

Овој феномен е доказ дека во природата ништо не се загубува. Во 1984 година, силна бура во морето однела илјадници тони песок и го „соголила до камен“ брегот на заливот, близу едно село на Ахиловите Острови.

реклама

Три десетилетија подоцна, водите на Атлантикот, односно пролетната плима го врати песокот на плажата.

Мештаните се надеваат дека туризмот во нивното место повторно ќе заживее, а со тоа и економијата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: