//
Следи нѐ
To Top

Иванов денеска ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

Врачувањето на мандатот следува откако претседателот Иванов доби известување од собранискиот спикер Талат Џафери дека е формирано парламентарно мнозинство.

реклама

Претседателот Иванов претходно одбиваше да го додели мандатот и бараше гаранции за зачувување на унитарноста на државата и почитување на Уставот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: