fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Игор Дурловски поднесе оставка од директорската позиција во МОБ

Вести

Игор Дурловски поднесе оставка од директорската позиција во МОБ

Директорот на Македонската опера и балет и еден од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, Игор Дурловски, преку својот Фејсбук профил објави дека од 25 мај се повлекува од позицијата директор на МОБ и од позицијата професор на Факултетот за музичка уметност.

– „Ова е исклучиво професионално и хумано обраќање како Ваш актуелен претпоставен во овие бурни општествени времиња во кои сум чувствувал лична и морална одговорност, како раководител на најголемата културна институција, да се борам за напредок, не само за културната политика, туку и онаа која може да влијае врз развојот на целокупната домашна уметност“, вели меѓу другото во Фејсбук обраќањето до вработените, директорот во заминување на МОБ, Дурловски.

Тој пред извесно време се повлече и од организаторската улога во иницијативата „За заедничка Македонија“, но еден ден подоцна, повторно се врати.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.