fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Девојче на оригинален начин им се заблагодари на лекарите кои го спасија нејзиниот татко

Занимливости

Девојче на оригинален начин им се заблагодари на лекарите кои го спасија нејзиниот татко

Седумгодишната Ели Невил од Пембрук-Док, Велс, веднаш откако во 2005 лекарите од болницата Витибуш Џенерал го излекувале нејзиниот татко, си презела обврска да им се оддолжи.

Лин Невил (54), се лекувал од редок вид рак на крвта, и на крајот бил излекуван. Девојчето потоа имала првична цел да собере околу 500 фунти за болницата, па за таа цел таа го ставила на аукција знамето, коешто самата претходно го изработила и победила на натпревар во нејзиното училиште.

Сепак, конечната цена на знамето на наддавањето достигнала 100.000 фунти.

– Ова е вџашувачко, ги надмина сите наши желби и мечти. Ние сме неверојатно горди на тоа што го направи Ели. Собраните средства ќе помогнат болницата да ја замени старата опрема со посовремена, заради поуспешно лекување на болните, изјави Невил, којшто е и организатор во Центарот за поддршка на болните од рак во областа Пембрукшир.

За својата благородна мисија, Ели била наградена од градот Пембрук, а го добила и Британскиот граѓански медал, национална награда која се добива за посебен придонес и заслуги во општеството.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.