Поврзи се со нас

Популарно.мк

Научници тврдат дека водата всушност има кисел вкус

Занимливости

Научници тврдат дека водата всушност има кисел вкус

Иако постои општо прифатено мислење дека водата е течност без мирис и вкус, научници од Универзитетот „Калтек“ предводени од професорот Јуки Ока, тврдат дека водата всушност има вкус и дека тој е киселкаст. 

Тимот на научници кои работеле на ова истражување ги проучувале сетилата на јазикот на глувците, при што дошле до заклучок дека тие на вода реагираат како и останатите течности со кисел вкус.

Продолжувајќи со истражувањето тие предлагаат водата да добие свој сопствен вкус напоредно со веќе познатите вкусови за слатко, кисело, солено, горко и зачинето.

Професорот Ока вели дека постои биолошка причина поради која телото веднаш го регистрира единствениот вкус на водата и дека тоа не е само интересна коинциденција.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.